Dom typowy czy projekt domu indywidualnego?

Jeśli planujesz wybudować swój własny dom na początku zadajesz sobie pytanie czy kupić projekt typowy czy zamówić indywidualny projekt. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie przeanalizujmy co te rozwiązania nam dają.

Projekt typowy:

– Widzisz co kupujesz, nie bierzesz kota w worku,

Na pewno? Czy jako przeciętny inwestor umiesz czytać rzuty i wiesz z czego wynika taka a nie inna aranżacja czy wygląd bryły? Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jaka jest technologia użyta jest w projekcie. Czy przewidziano budowę tradycyjną murowaną? Natomiast Ty marzysz o domu w szkielecie kanadyjskim i najpewniej nie zdajesz sobie sprawy jak duże zmiany będzie to za sobą ciągnęło. Jakie instalacje zostały zaprojektowane? Czy zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej będziesz chciał mieć mechaniczną, panele fotowoltaiczne i pompę ciepła.

Jeśli najpierw kupisz projekt a dopiero później pójdziesz do architekta, żeby poprosić o adaptacje, może nie okazać się to takie proste. Wielu projektantów nie chce wykonywać zmian w projektach gotowych ze względu na prawa autorskie, których nie chcą naruszyć. Ale też ze względu na problematyczną prace polegającą na zmianach w już gotowej dokumentacji. Takie zmiany są niekiedy równie pracochłonne co stworzenie nowego projektu.

Więc zanim klikniesz „kup” na kuszącej ofercie z bajkowym ogrodem i zachodzącym słońcem w tle ładnie wyglądającego domu, najpierw udaj się do architekta. Zapytaj czy w ogóle podejmie się adaptacji. Jeśli tak, to poproś o pomoc już na etapie wyboru domu typowego. Architekt przeanalizuje miejscowy plan lub decyzję warunków zabudowy pod kątem tego co wybraliście. Sprawdzi czy wybrany projekt typowy da się zaadaptować do lokalnych warunków panujących na Waszej działce.

– Projekt typowy jest tani

Kupując projekt typowy jesteś zaopatrzony tylko i wyłącznie w cześć architektoniczno-budowlaną samego budynku. A przecież dom nie będzie stał w bliżej nieokreślonej przestrzeni w kosmosie, tylko na konkretnej działce. Każda działka jest inna pod kątem: wymiarów, ustawienia względem stron świata, lokalizacji wjazdu, przyłączy jak również otaczającego krajobrazu czy sąsiadów, których widoku zaraz po przebudzeniu zwykle chcemy uniknąć. Projekt typowy architekt przeanalizuje pod kątem miejscowego planu lub warunków zabudowy oraz warunków przeciwpożarowych i uzupełni o wszystkie niezbędne opinie i uzgodnienia takie jak m.in. uzgodnienia lokalizacji zjazdu, warunki przyłączenia itp.

Aby uzyskać pozwolenie na budowę architekt adaptujący musi stworzyć projekt zagospodarowania terenu uwzględniając całą masę przepisów odrębnych oraz gromadząc mnóstwo dokumentów formalnoprawnych aby finalnie projekt powędrował do urzędu. Już nie wspominając o zmianach aranżacyjnych czy „drobnym” powiększeniu budynku typu przesunięcie ściany. Pisze celowo „drobnym”, bo dla klientów przecież to tylko niewielka poprawka ale wiąże się z nią zmiany w całej dokumentacji architektoniczno- budowlanej oraz zmiana sporej części projektu konstrukcji!

Nie rzadko ta cześć prac architekta + cena dobrego projektu typowego mogą sięgać ceny projektu indywidualnego.

Projekt domu indywidualnego:

Przede wszystkim współpraca z architektem daje Ci komfort od początku. Masz pewność, że program funkcjonalny spełnia Twoje wymagania a budynek jest dopasowywany do działki a nie odwrotnie. Twoje potrzeby są analizowane przez osobę, która przetłumaczy je na język architektury.

Budynek nie dość, że będzie funkcjonalny to nie będzie straszył przypadkowymi zmianami ścian, okien i drzwi burzącymi formę bryły. Wszystko będzie przemyślane a Ty będziesz maił pewność, że nie powierzyłeś inwestycji swojego życia przypadkowi.

Czasami jednak bywa tak, że działka, uksztaltowanie terenu czy inne uwarunkowania nie pozwolą na dobranie odpowiedniego projektu typowego. Wtedy, chcąc czy nie, trzeba zamówić projekt indywidualny.


Jaki jest koszt projektu indywidualnego?

Średnio cena projektu indywidualnego to 150zł za m2. Oczywiście cena jest zależna od indywidualnych uwarunkowań i cennika danego biura architektonicznego. Jednak przyjmijmy tą średnią stawkę i przełóżmy na coś bardziej namacalnego. Biorąc pod uwagę materiał wykończeniowy wszystkim dobrze znany np. deska wielowarstwowa na podłogę to właśnie ok 150zł/ m2. Nie liczę tu nawet robocizny.

Dla wielu i tak będzie to drogo ale w porównaniu do kosztów całej inwestycji jest to niewielki koszt. Projekt jest bazą do powstania miejsca, w którym przecież przyjdzie Ci żyć i spędzać sporą część swojego czasu.

Za co tak naprawdę płacisz architektowi w trakcie prac projektowych?
  • wiedzę zdobywaną na studiach, w pracy zawodowej, na budowach oraz szkoleniach
  • czas jaki zaoszczędzisz, kiedy architekt „biega” po urzędach i załatwia wszystkie formalności
  • godziny spędzone nad analizowaniem układu funkcjonalnego, tak aby był w pełni dopasowany do Twoich potrzeb. Być może masz rodzinę i również ich potrzeby trzeba będzie uwzględnić. Wielu z nas swój dom widzi tylko tu i teraz. Architekt przeanalizuje go również pod kątem upływającego czasu. Tego aby był elastyczny tak jak Twoje plany na przyszłość.
  • rysunki budowlane oraz koordynację między branżową, tak żeby projekt był spójny konstrukcyjnie, instalacyjne a do tego piękny i funkcjonalny
Co dostajesz?
  • projekt koncepcyjny w postaci rzutów, przekroi i wizualizacji,
  • pełną dokumentacje architektoniczno-budowlaną w postaci rysunkowej i opisowej,
  • pozwolenie na budowę,
  • projekt techniczny,
  • oraz w razie potrzeb dodatkowo można zamówić projekt wykonawczy będący uszczegółowieniem projektu architektoniczno-budowlanego, pozwalającym na „bezbolesną” realizację inwestycji,
  • doradztwo i fachową pomoc

Jeśli nadal masz wątpliwości zachęcam do napisania do nas i umówienia się na konsultację w sprawie projektu. Wspólnie poszukamy rozwiązania dopasowanego do Ciebie!


Daj znać w komentarzu czy ten post był dla Ciebie przydatny 🙂

Dom typowy czy projekt domu indywidualnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę
error: Zablokowane