Zanim zrealizujesz swoje marzenia o domu zaprojektowanym specjalnie dla Ciebie najpierw powinieneś znaleźć architekta. Pewnie w pierwszym momencie, przyjdzie Ci się zderzyć z wycenami prac architekta, tak różnymi, że wprawią w osłupienie. Znalezienie rzetelnego architekta może nie być łatwe zwłaszcza, że większość inwestorów nie wie na co zwrócić uwagę, analizując wycenę prac. Ile kosztuje projekt? Co zawiera wycena? Co tak naprawdę robi architekt oraz dlaczego to tyle trwa?
Dlaczego nie powinniśmy się bać współpracy z-architektem?
Przede wszystkim współpraca z architektem daje Ci komfort od początku. Masz pewność, że program funkcjonalny spełnia Twoje wymagania a budynek jest dopasowywany do działki i wymagań planów miejscowych. Twoje potrzeby są analizowane przez osobę, która przetłumaczy je na język architektury. Budynek nie dość, że będzie funkcjonalny to nie będzie straszył przypadkowymi zmianami ścian, okien i drzwi burzącymi formę bryły, jak to czasem bywa przy adaptacjach projektów typowych. Wszystko będzie przemyślane a Ty będziesz maił pewność, że nie powierzyłeś inwestycji swojego życia przypadkowi.
Zobacz jaką ofertę ma nasza pracownia: oferta
Co zawiera wycena?
Przede wszystkim wycena powinna zawierać całość prac architekta nad koncepcją, projektem architektoniczno-budowlanym, formalnościami oraz koordynacją projektu technicznego. Może być podzielona na dwie części i zawierać koszt architekta oraz przybliżone wyceny za projekty branżowe (elektryczne, sanitarne, konstrukcji i inne). Jednak zawsze inwestor powinien mieć świadomość, że te projekty branżowe są integralną częścią projektu. Oczywiście możemy je dostarczyć dopiero na budowę w projekcie technicznym ale zgodnie z prawem projekty powinny być wykonywane równolegle! W interesie inwestora leży sprawdzenie czy wycena zawiera wszystko to będzie Ci potrzebne aby rozpocząć pracę.
W naszym biurze z-architektem jest możliwość zamówienia również projektu wykonawczego oraz projektu wnętrz- oferta
Więc co powinien zawierać projekt?
Wycena projektu powinna zawierać przede wszystkim wszystko to co prowadzi nas do rozpoczęcia budowy. Unikajcie współpracy z kimś, kto zostawi Was bez projektów branżowych, charakterystyki energetycznej itp. chyba, że sami o to poprosicie. Samo zdobycie pozwolenia na budowę nie jest wystarczające dla kierownika budowy, żeby rozpocząć pracę. Projekt techniczny jest warunkiem rozpoczęcia prac zgodnie z prawem budowlanym.
Architekt powinien zgodnie z prawem budowlanym:
Zapewnić, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych, zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego;
Ile kosztuje projekt i dlaczego tak drogo?
Stawki w różnych biurach architektonicznych są inne i wahają się w granicach 130-250zł m2 i wyżej.
Jeśli wziąć pod uwagę koszt całej budowy to ile kosztuje projekt jest znikomą kwotą, a od tej pracy zależy sukces całej inwestycji. Jeśli nie zamierzamy oszczędzać na materiałach, wykończeniu czy pracy wykonawców to tym bardziej nie powinno się oszczędzać na projekcie, bo od niego zależy efekt finalny. Ważne w wyborze na pewno jest to:
- czy architekt ma uprawnienia budowlane,
- interesujące projekty,
- oraz po prostu czy nadajecie na podobnych falach.
Umów się z nami na niezobowiązujące spotkanie on-line: kontakt
Za co tak naprawdę płacisz architektowi/home/platne/serwer261176/public_html/z-architektem.plitektce w trakcie prac projektowych?
- wiedzę zdobywaną na studiach, w pracy zawodowej, na budowach oraz szkoleniach, która doprowadziła do uzyskania uprawnień budowlanych,
- czas jaki zaoszczędzisz, kiedy architekt „biega” po urzędach i załatwia wszystkie formalności oraz dba o twój interes,
- godziny spędzone nad analizowaniem układu funkcjonalnego oraz wizualizacji, tak aby projekt był w pełni dopasowany do Twoich potrzeb,
- rysunki budowlane oraz koordynację między branżową, tak żeby projekt był spójny konstrukcyjnie, instalacyjne a do tego piękny i funkcjonalny.
Co dostajesz?
- projekt koncepcyjny w postaci rzutów, przekroi i wizualizacji pełną dokumentacje architektoniczno-budowlaną w postaci rysunkowej i opisowej,
- pozwolenie na budowę,
- skoordynowany projekt techniczny (instalacje sanitarne, elektryczne, konstrukcja itp),
- oraz w razie potrzeb dodatkowo można zamówić projekt wykonawczy będący uszczegółowieniem projektu architektoniczno-budowlanego, pozwalającym na „bezbolesną” realizację inwestycji,
- doradztwo i fachową pomoc
Co tak naprawdę robi architekt i dlaczego to tyle trawa?
Architekt w trakcie prac nad projektem musi tęgo wysilić umysł. Nie tylko aby twórczo zaprojektować coś co wprawi w zachwyt inwestora ale dlatego, że procedury urzędowe mogą być bardzo zawiłe.
Każdy projekt jest inny i wymaga wiedzy z innej dziedziny. Architekt nie tylko powinien znać prawo budowlane i warunki techniczne ale również wszystkie ustawy, rozporządzenia i normy wymagane odrębnymi przepisami. Jest to ogrom wiedzy, którą musi operować jak najlepszy akrobata. Do tego architekt koordynuje całość prac wykonywanych przez branżystów takich jak konstruktor, elektryk, branża sanitarna. Biorąc pod uwagę różną specyfikę projektów udział tych branż będzie różny. Brzmi skomplikowanie? Bo takie jest. Do tego duża odpowiedzialność za marzenia inwestora oraz przyszłą inwestycję. Więc to ile kosztuje projekt zależy od wielu czynników ale nie kierujmy się tylko najniższą ceną przy wyborze biura projektowego.
Projekty zwykle trwają dłużej przez to co wyjdzie w trakcie prac projektowych np. trudne warunki gruntowe, uregulowanie spraw własnościowych (służebności przejazdu, przesyłu), specyfika działki, konieczność uzyskania wcześniej decyzji WZ i inne.