Często przed urządzeniem swojego wymarzonego mieszkania lub domu zastanawiamy się czy usługę tą zlecić architektowi wnętrz. Optymiści zapewne pomyślą sobie: „Przecież meble w mieszkaniu można ustawić samemu!” „…Kolory to tez nie problem, chyba sam wiem najlepiej co mi się podoba”. Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek prac, zastanów się czy będziesz w stanie samodzielnie zapanować nad wszystkim. Trzeba zorganizować listę zakupową, przeglądnąć tysiące lamp, sprzętów i płytek. Po tym wszystkim jeszcze przekazać wykonawcą co mają robić tak, żeby całość miała tak zwane „ręce i nogi”? Czy masz na tyle duży budżet, żeby pozwolić sobie na liczne błędy, które pewnie popełnisz?
Przecież projektujesz mieszkanie lub dom, w którym zapewne będziesz mieszkać przez najbliższych kilka lat jeśli nie całe życie! Warto mieć oparcie we współpracy z doświadczonym projektantem/tką.
„Współpraca– zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów.”
Czy współpraca jest ważna?
Jak sama definicja mówi trzeba współdziałać na rzecz osiągnięcia wspólnych celów jakim jest udany projekt i realizacja. Nierzadko tez podczas prac wykończeniowych pojawiają się nieprzewidziane problemy, na które zawsze można znaleźć rozwiązanie zamienne. To właśnie Wy i to na ile nakreślicie projektantowi swoje oczekiwania i marzenia wpłynie na resztę prac. Nie będzie projektu, który jest dopasowany do Was jeśli nie będziecie czynnie współpracować z architektem. Nawet sukienka szyta na miarę wymaga przymiarek i ewentualnych przeróbek
Często osoby w związku urządzające mieszkanie wspólnie, nie znajdują czasu aby porozmawiać o różnicach w wizjach i oczekiwaniach jakie mają. Albo tez zwyczajnie nie zdają sobie sprawy, że mają inny gust jeśli chodzi o style we wnętrzach albo różne potrzeby. To właśnie spotkania z architektem są tym kluczowym momentem gdzie Wasze wizje mają okazje się skonfrontować. Ważna jest też możliwość doradzenia się osoby, która pomoże Wam wybrać właściwe rozwiązanie, bądź znajdzie kompromis.
Jak wygląda proces projektowy?
Na samym początku kluczowe jest rozpoznanie potrzeb, więc inwestor dostaje spore zadanie domowe do odrobienia w postaci arkusza ze szczegółowymi pytaniami o preferencje, styl życia swój i osób, z którymi mieszkach itp. Wielu z Was wyobraża sobie, że architekt jak czarodziej wyciągnie z „kapelusza” coś co od razu zrobi efekt WOW. Jednak aby tak się stało na początku współpracy sporo zależy od Was!
Następnym punktem, który będziesz analizować z projektantem jest układ funkcjonalny. Każdy jest inny i ma inne potrzeby. Układ funkcjonalny w postaci modelu 3d ma sprawdzić czy mieszkanie będzie dostosowane do Twoich potrzeb oraz czy odpowiedzi z arkusza pytań oraz inspiracje zostały dobrze zrozumiane przez projektanta. To właśnie wtedy jest czas, żeby sprawdzić czy cała przestrzeń odpowiada konkretnym wymaganiom. Począwszy od potrzebnych stref w mieszkaniu takich jak np. miejsce do pracy jeśli pracujesz z domu, układ pokoi dla dzieci tak, żeby sprzyjały rozwój małych odkrywców po materiały wykończeniowe, które nie będą uciążliwe do sprzątania.
Co dalej?
Po pracy nad koncepcja nadchodzi czas oczekiwania. Możesz teraz czekać marząc o nowym wnętrzu a projektant w tym czasie spędza długie godziny nad tworzeniem: układu posadzek, rozmieszczenia ścianek działowych, które ewentualnie trzeba będzie wyburzyć bądź domurować, sufitów podwieszanych, oświetlenia, planowaniem elektryki, zabudów meblowych oraz foto-realistycznych wizualizacji, które są najbardziej wyczekiwanym elementem projektu.
Po zatwierdzeniu wizualizacji projektant przechodzi do tworzenia szczegółowej listy zakupowej oraz rysunków technicznych, będących drogowskazem dla wykonawców oraz dla Ciebie.
Praca architekta wnętrz to konkretna usługa, za którą płacisz dostając odpowiednie rysunki i wizualizacje, ale co dostajesz oprócz tego co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka?
- Wiedzę gromadzoną latami zdobywaną na studiach, w pracy zawodowej oraz podczas szkoleń.
- Odpoczynek w czasie kiedy projektant tworzy długie listy zakupowe dostosowane do Twojego budżetu a Ty możesz spać spokojnie nie martwiąc się, że nie zapanujesz nad wydatkami.
- Spokój, że nie zamówisz zbyt mało płytek a baterie do łazienkę kupisz podtynkowe kiedy wykonawca założył, że będą natynkowe i zdążył położyć płytki. Czas jaki zyskasz na tym ,że nie będziesz musiał tłumaczyć wszystkiego wykonawcą spędzając całe dnie na budowie jest bezcenny!
Po etapie projektowym można zamówić nadzory aby mieć pewność, że wszystkie prace są wykonywane zgodnie z projektem. W ofercie naszego biura trzy pierwsze nadzory są wliczone w cenę projektu, więc nie musisz za nie dodatkowo płacić. Podczas tych pierwszych wizyt przekazujemy dokumentacje projektową i wytyczne dla wykonawców.
W porównaniu do kosztów całego remontu lub prac wykończeniowych zatrudnienie architekta jest to niewielki koszt natomiast Ty zyskujesz spokój ducha i profesjonalne wsparcie.
Jeśli to Twój pierwszy remont w życiu istnieje duża szansa, że nie weźmiesz pod uwagę mnóstwa elementów.
Po co ryzykować? Projekt wnętrz jest kluczowy w przebiegu prac wykończeniowych wymarzonego mieszkania lub domu.
Jeśli nadal zastanawiasz się czy architekt wnętrz jest Ci potrzebny, skontaktuj się i umów na niezobowiązujące pierwsze spotkanie lub rozmowę on-line.