Ogrzewanie domu to bardzo ważny temat, nad którym warto zastanowić się już na etapie planowania domu, we współpracy z architektem. Specjalista z pewnością doradzi, jaki sposób ogrzewania sprawdzi się w przypadku konkretnej nieruchomości. Należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań – grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, jaki kocioł i rodzaj paliwa lub pompę ciepła wybrać. Im wcześniej podejmiemy się tego tematu, tym więcej opcji pozostanie nam do wyboru. Na o zwrócić uwagę wybierając ogrzewanie? Podpowiadamy.
Różne rodzaje systemów grzewczych
Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ogrzewanie to bardzo kosztowna instalacja, zarówno w ramach poczynienia samej inwestycji i montażu wybranego systemu, jak i późniejszej eksploatacji. Wybierając system, należy mieć na uwadze przede wszystkim własny komfort. Ogrzewanie w domu nie może zawodzić, ani być trudne w obsłudze, ponieważ nie spełnia swojej funkcji, a w naszym klimacie sezon grzewczy trwa niekiedy pół roku. Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów grzewczych, dlatego tak ważne jest określenie swoich oczekiwań i priorytetów. Decydując się na przykład na ogrzewanie podłogowe trzeba mieć na uwadze, że nie będzie można położyć w takim pomieszczeniu miękkiego i przytulnego dywanu. Nie ma sensu naśladować rozwiązań wybranych przez rodzinę lub sąsiadów, ponieważ może się to okazać fatalne w swoich skutkach.
Czym najlepiej ogrzewać swój dom?
Najważniejszą kwestią jest dokonanie wyboru pomiędzy grzejnikami ściennymi, ogrzewaniem podłogowym i innym ogrzewaniem płaszczyznowym. Trzeba bowiem pamiętać, że sam kocioł wymienimy na inny bez większego trudu. Konieczność wymiany grzejników wiąże się już jednak ze sporym remontem i dużymi kosztami. Jeśli zmienimy zdanie i zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, wówczas w domu trzeba przeprowadzić gruntowny remont. Żaden specjalista nie odpowie jednoznacznie na pytanie, na jaki z systemów najlepiej się zdecydować. Każdy z nich ma bowiem swoje specyficzne cechy, ale również różnego rodzaju ograniczenia, które trzeba wziąć pod uwagę, podejmując taką decyzję.
Bardzo popularne ścienne grzejniki współpracują z każdym rodzajem dostępnych na rynku kotłów. Jeśli zdecydujemy się na model elektryczny, możemy liczyć na bardzo szeroki wybór takich urządzeń. Wiele z nich to również elementy dekoracyjne. Nie poleca się jednak stosowania grzejników, jeśli planujemy zastosowanie pompy ciepła. Za wysoka jest bowiem ich temperatura zasilania, w stosunku do możliwości takiej pompy.
Decydując się na pompę ciepła, najlepiej postawić na tak zwane ogrzewanie płaszczyznowe, czyli:
- podłogowe,
- sufitowe,
- ścienne.
W przypadku ogrzewania podłogowego, nie ma możliwości ich podłączenia do kotłów węglowych, które w Polsce są bardzo popularne. Konieczne jest w takim wypadku zastosowanie urządzenia mieszającego. Chcąc optymalnie dopasować sposób ogrzewania do potrzeb konkretnej nieruchomości oraz swoich indywidualnych preferencji, najlepiej zasięgnąć porady eksperta. Architekci przygotowujący plany domów doskonale znają się na nowoczesnych rozwiązaniach i z pewnością są w stanie zaproponować dogodną opcję, która będzie także korzystna pod względem ekonomicznym.